26.4.13

Bu bana pek de sanat eseriymiş gibi gelmedi.

"Pahalı işleriyle tanınan popüler İngiliz sanatçı Damien Hirst'ün salı günü bir Mayfair galerisinin vitrinine yerleştirdiği enstalasyon çalışması, aynı gece, eseri çöp sandığını söyleyen bir temizlik görevlisi tarafından kaldırılıp çöpe atıldı.

Yarı dolu kahve fincanları, sigara izmaritleriyle dolu kül tabloları, boş bira şişeleri, üzerinde boya bulaşığı olan bir palet, şövale, merdiven, fırçalar, şeker ambalajları ve yere yayılmış gazetelerden oluşan eser Eyestorm Galerisi'nin sergi açılışı öncesinde düzenlediği V.I.P. galasında tanıttığı sınırlı sayıdaki eserin temel parçasıydı...

Bu esere imzasını atan kişi, Genç İngiliz Sanatçılar diye bilinen bir grup kavramsal sanatçının en ünlü üyesi 35 yaşındaki Hirst'tü; galerinin özel projeler başkanı Heidi Reitmaier, bu eserin satış değerini 'altı hanelerle' ya da 'yüz binlerce dolarla' ifade etti ve şöyle dedi: 'Bu orijinal bir Damien Hirst.'

...54 yaşındaki temizlik görevlisi Emmanuel Asare, The Evening Standard'a yaptığı açıklamada, 'Onu görür görmez bir ah çektim, çünkü her şey darmadağınıktı. Bu bana pek de sanat eseriymiş gibi gelmedi. Bu yüzden de her şeyi toplayıp attım," dedi.

... Yaşanan karışıklıktan üzüntü duymak bir yana, Hirst bu habere 'aşırı derecede komik' diye tepki verdi. Bayan Reitmaier'in söylediğine göre '...Hirst, sanatsal çalışmalarında sanatın günlük yaşamla ilişkisi üzerinde durduğu için olaya herkesten çok güldü."


(Warren Hage. "Sanat Yaşamı Taklit Ediyor, Belki de Taklitte Fazla İyi". Aktaran. Donald Kuspit. Sanatın Sonu. Çev. Yasemin Tezgiden. Metis, 2006: 13-14.)

Hiç yorum yok: